Ortodonti

Ortodontik tedavi denildiğinde sadece dişleri düzeltmek akla gelmemelidir. Dişler, alt ve üst çene kemikleri, diş kavisleri, dışta dudaklar ve yanaklar, içerde dil de ortodontinin alanına girmektedir.

Ortodonti Diş Teli

Ortodontik tedavide ortodontist tarafından her vakaya göre değişen bir tedavi planı uygulanır. Vakaya göre tedavi süresi 1-3 sene arasındadır. Genelde düşünülenin aksine sadece çocuklara değil her yaştan hastaya uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Çocuklarda iskeletsel anomalilerin önüne geçilebilecekken yetişkin hastalarda çapraşıklıklar düzeltilebilmektedir.

Genetik etkenlerin yanı sıra çocuklukta edinilen parmak emme, uzun süreli emzik kullanımı gibi bazı parafonksiyonlar, süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi ya da dişlerin travma sonrası oluşan hasarlar nedeniyle diş dizisinde bozukluklar olabilir. Ortodontik tedaviye ne kadar erken başlanırsa elde edilecek sonuç da o kadar etkili olur.

İlk ortodontik muayene 7 yaşında sür dişlerinin çıkıp ana dişlerin geldiği dönemde olmalıdır. Bu muayenedeki amaç, çenedeki muhtemel bir problemin oluşmasını engellemek, erken teşhise bağlı olarak dişlere ve ekleme fazla kuvvet binmesini engellemektir.

Daha sonra 11-12 yaşlarında ana dişler ağıza tamamen yerleştiği anda, asıl tedaviler yapılmaktadır. Bu sözlerden ortodontik tedavinin sadece çocuklarda ve gençlerde uygulandığına dair bir kanı oluşmamıs gerekir, çünkü erişkin ve ileri yaşlarda olan birçok hastaya da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

Özellikle son zamanlarda çıkan malzemelerin daha uygun ve küçük olması, diş rengine daha uygun materyaller kullanılması, hastaların bu konudaki bilinçliliği ve istekliliği de bu tedavinin hemen hemen her yaş grubundan hastaya uygulanmasını geçerli kılmıştır.

Ülkemizde ortodontik tedaviye ihtiyacı olan fakat sadece estetik kaygılardan dolayı bu tedaviyi yaptırmak istemeyen bir çok hasta vardır. Bunun yerine alternatif olarak dişlerini çektirmekte, dişlerini kestirerek üzerine porselen kaplamalar yada protezler yaptırmak isteyen insanlar vardır. Halbuki ortodontik tedavi ile dişlerin üzerine herhangi bir uygulama yapılmaksızın kişinin kendi dişlerini kullanarak estetik ve güzel bir gülüş elde etmesi mümkündür.

Ortodonti

Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. Yaygın olarak bilinen bir yanlış ortodontinin sadece çocuklara uygulandığı yönündedir. Oysa dişlerin hareket ettirilmesi her yaşta mümkündür.

Genel olarak ailelere tavsiye olarak, çocuklarının çene görünümünde bariz bir problem yoksa daimi ön dişler sünmeye başladığında, yani 6-7 yaşlarında düzenli diş hekimi kontrollerine başlamalarıdır.

Ayrıca ortodontiste de bir muayene yaptırılırsa, ileride oluşabilecek problemler önceden görülüp önlem alınabilir.

Eğer aileden alt çenesi önde veya çok geride olan, çocuğunun çene görünümünde farklılık gören aileler de onlar daha erken yaşlarda, örneğin 4-5 yaşlarında da ortodontiste başvurabilirler.

Çünkü ortotondistler erken teşhis durumunda çenenin büyüme yönünü belirleyerek önlem alabilirler. Bu sayede de çocuğun yüzünün gelişim tipine de müdahale edilebilir. Erişkinlerde de olmaz diye bir şey yoktur. Dişler yine ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Erişkinlerde daha çok estetik ön planda olduğundan diş rengine yakın braketler olduğu gibi aynı zamanda braketlerin dil tarafından yapıldığı tedavi şekilleri, yada görünmeyen şeffaf plaketlerle ortodontik tedavi olduğunuzu gizleyerek tedavi olmanız mümkündür.

Ortodonti

Yine çene ve yüzde değişlikler olup, çocukluk döneminde tedavi olamamış erişkinlerde de ortondontik ve plastik cerrahinin birlikte yürüttüğü tedavi şekliyle iskeletsel yapıyı değiştirmek mümkündür.

Yeter ki kişi, diş ve çenesindeki estetik olmayan görünümünden rahatsız olup bunu değiştirmek için ve sağlıklı diş ve çene yapısına sahip olmak için çaba gösterip alanında uzmanlaşmış diş hekimlerine ve ortodontistlere başvursun.